Ankara Tabip Odası’ndan yeni randevu sistemine tepki

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geçtiğimiz hafta duyurduğu “Onaylı Randevu Sistemi” dün uygulanmaya başladı. Yeni sisteme göre, ertesi gün randevusu olan hastalar akşam saat 20.00’a kadar randevusunu onaylayacak veya gelmeyeceğini iletecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından il sağlık müdürlüklerine gönderilen “10 soruda Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nde Onaylı Randevu Dönemi” yazısında, randevusunu onayladığı halde gitmeyen vatandaşların yeni bir randevu almasının kısıtlanacağı belirtildi.

Randevusuna gideceğini belirttiği halde gitmeyen kişilerin ise, aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak.

Ankara Tabip Odası (ATO)’dan, yeni randevu sistemine ilişkin yapılan açıklamada, “Hekimler olarak muğlak bir biçimde ucu açık bırakılan sağlık tesislerinden randevusuz hizmet ibaresinin ne anlama geldiğini merak ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamada, Sağlık sisteminin yapboz tahtasına döndüğü ve toleransın hep hekimlerden beklendiği iletilirken, “Odaya gelen bilgilere göre, bazı kamu hastanelerinde idareciler tarafından ilk günlerde onay vermeyi unutan hastaların muayene için hastanelere gelmesi durumunda randevu çakışmaları yaşanabileceği, ‘herhangi bir tartışma ya da gerginlik yaşanmaması’ adına ilk haftalarda bu durumlara hekimlerce ‘tolerans gösterilmesi’ gerektiği belirtilmektedir” denildi.

Tabip Odası tarafından, Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği yazıdaki belirsizliğin yalnızca hekimlere yönelik şiddeti değil, randevuların çakışması durumunda hastalar arasında da şiddete yol açacak bir kaosa zemin hazırladığı vurgulandı.

Ankara Tabip Odası, “Niteliğe değil niceliğe önem veren, mesleki değerleri ve evrensel tıp etiği ilkelerini yıpratan performansa odaklı sağlık hizmeti sunumundan vazgeçilmelidir. Bizler robot değil, hekimiz” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x