Rus askerleri, ABD ordusunun bulunduğu üsse konuşlandı

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Hawaii’nin başkenti Honolu’da gerçekleştirdiği basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rus birliklerinin ABD askerlerine veya teçhizatına erişimi olmaması nedeniyle önemli bir sorun görmediğini ifade eden Bakan Austin, “Güçlerimizin bulunduğu Airbase 101, başkentteki uluslararası bir havaalanıyla aynı yerde bulunan bir Nijerya Hava Kuvvetleri üssüdür. Ruslar ayrı bir yerleşkedeler ve ABD kuvvetlerine ya da bizim ekipmanlarımıza erişimleri yok. Her zaman birliklerimizin güvenliğine odaklandım, bu da takip etmeye devam edeceğimiz bir şey. Ancak şu anda burada önemli bir sorun görmüyorum.” ifadelerini kullandı.

ASKERİ DARBE SONRASI NİJER’LE RUSYA ANLAŞMIŞTI

Rus askeri eğitmenler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Nijer’i yöneten General Omar Tchiani arasında 26 Mart’ta gerçekleştirilen ve “güvenliğin sağlanması ile terörle mücadele” konularının ele alındığı telefon görüşmesinin ardından Nisan ayında Niamey’e gelmişti.

Nijer medyası, ülkenin hava sahasının tam kontrolünün sağlanması için Rusya’nın hava savunma sisteminin kurulmasına yardımcı olacağını aktarmış, Rus devlet haber ajansı RIA Novosti de Rus askeri eğitmenlerin “terörle mücadele konusunda Nijer ordusunu eğitmek için” Niamey’e geldiğini belirtmişti.

NİJER’DEKİ ASKERİ DARBE SONRASI ABD ÜLKEDEN ÇEKİLME KARARI ALMIŞTI

Nijer’de 2023 Temmuz’unda gerçekleştirilen darbenin ardından ülkeyi yöneten cunta, Fransız askerlerini ülkeden çıkarmıştı. Cunta yönetimi Ocak ayında Rusya ile askeri iş birliğini artırma konusunda anlaşmış ayrıca 2012 yılında ABD ile yapılan askeri anlaşmayı ise geçtiğimiz Mart ayında sonlandırmıştı.

ABD, Batı Afrika ülkesi Nijer’deki askeri darbenin ardından iktidara gelen yönetimin talebi üzerine askerlerini bu ülkeden çekmeyi kabul etmişti. ABD’den bir heyet, sayısı 1000 civarında olan askerlerin düzenli şekilde çekilmesini sağlamak için başkenti Niamey’e gitmişti.

KAYNAK: HABER7, İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x